Jimmy Jib Kullanım Kolaylığı
Kameralar pek çok alanda kullanılabilen ürünlerdendir. Hemen her çeşidi bulunan bu ürünlerle yapılan çekimlerde ise yüksek kalite ve farklı çekim avantajlarını yakalamak için çeşitli kamera sistemleri tercih edilmektedir. Bu sistemlerin başında gelen Jimmy jibler ise terazi şeklinde olan ve her yöne hareket edebilen özelliği ile bir kamera sayesinde çok farklı noktalardan çekim yapılmasına imkân vermektedir. Genel çekimlerden farklı açı çekimlerine kadar her alanda profesyonel kamera kullanımını kolaylaştıran bu ürün kısa sürede kurulabilen ve kolaylıkla taşınabilen yapısı sayesinde pek çok kameramanın da verimli çalışmalar yapmasını sağlamaktadır. Kullanım açısından farklı modellerde üretilen Jimmy Jib sistemleri dış mekân çekimlerinden set çekimlerine kadar her yerde tercih edilmektedir.


Kontrol Edilebilirlik
Jimmy Jib sistemleri çoğu zaman bir kameraman yardımı ile hareket ettirilebilir olsa da günümüzde kumanda yardımı ile de kontrol edilebilir duruma gelmiştir. Bu yönü itibariyle kamerayı değil kamerayı taşıyan sistemin kontrol edilmesi ve daha fazla görüntü alınması profesyonel bir çekim sunmaktadır. Ayrıca kamera ile çekimlerde bu sistem kullanılmadığında görüntü de kaymalar, titremeler ve her alandan çekim kolay olamamaktadır. Ancak Jimmy jib teknolojisi görüntülerde sarsıntı, titreme gibi durumları ortadan kaldırdığı gibi insan gücünün de ulaşamayacağı alanlara kadar yükselip, alçalabilmektedir. Bu sayede ise çekimlerde daha kaliteli görüntüler yakalanmaktadır.
Farklı Açılardan Çekim Yapabilme
Jimmy jib kullanım açısından uzun bir sistem üzerine yerleştirilmiş kamera ile çekim yapmayı sağlayan bir üründür. 30 metreye kadar uzayabilen bir sistemin üzerine takılan kamera istenilen yöne dönebildiği gibi istenilen uzaklığa kadar da gidebildiği için farklı alanlardan çekim yapabilmeyi sağlamaktadır. Bir anda çok uzak olan bir görüntü kısa sürede çok yakın metrajdan çekim alanına dâhil edilebilir olduğu için özellikle canlı yayınlarda tercih edilmektedir. Sıkıcı denilebilecek olan dar mekân çekimlerinde dahi farklı açılardan çekim yapılabildiği için daha çekici bir çekim alanı oluşturulabilmektedir. Jimmy jibler yüksekten, sağdan, soldan ve daha pek çok alandan kontrol edilebilir bir şekilde çekim yapabilme özelliğine sahiptir.
Uzun Ömürlü Kullanım
Jimmy jibler kullanım açısından oldukça uzun ömürlü ve işlevsel sistemlerden biri olduklarından dolayı kullanım kolaylığı sunarlar. Hasar almayan yapıları sayesinde daha rahat taşınan ve kolay hareket ettirilebilen bir mekanizmaya sahip olan bu ürünler kamera kullanımı konusunda kendini geliştiren kişilerce de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle tekerlekli modellerde istenilen yönden çekim yapılabildiği gibi hareket ettirilebilir bir özellik kazandığı içinde diğer çekimlerden daha üstün bir görüntüye ulaşılmasını sağlamaktadır. Gövde kısmı ile birlikte ayak denilen kısımlarının da oynayabildiği bu cihazda sabit çekimler yapılması da büyük bir kullanım avantajı sunmaktadır. Taşıma çantası ile birlikte sunulan bu ürün istenilen mesafelere kadar da uzayabilmektedir.
Profesyonel Çekim Kalitesi!
En önemli kullanım özelliği olan profesyonel çekim avantajı ile önemini ortaya koyan Jimmy jib sistemleri istenilen yerlerde istenilen koşullarda çekim yapabilme kolaylığı sunmaktadır. Cihazın kolaylıkla hareket ettirilebilir olması, kamerayı kavrayan ve hareketlerde sarsıntıya yer vermeyen yapısı sayesinde çekim kalitesinde en iyi sonuçları sunmaktadır. Ayarlanabilir bir cihaz olmasından dolayı istenilen ölçülerde hazırlanabilen ve işlevsel olarak yüksek performansı ile dikkat çeken bu üründe ihtiyaca yönelik tasarımlar bulmak da mümkündür. Kamera dışında kayıt cihazlarının da kullanılabildiği Jimmy jib sistemlerinde cihazın gövdesine monte edilen monitör sayesinde de çekimler daha rahat bir şekilde kontrol edilebilir. Jimmy jibin üzerine yerleştirilen kablolar ve kumanda sistemleri ile kamerada zoom ve netlik ayarlaması da yapılabilmektedir.

Leave a Comment