Terazi şeklinde bir ucuna kameranın döşendiği diğer bir ucuna ağırlıkların konulduğu bu sistemlere Jimmy Jib denmektedir.

Jimmy Jib nedir? Sorusunun cevabı ile yazımıza başlamış bulunmaktayız. Profesyonel kamera sistemleri olan bu kaliteli cihazlar her türlü amaca hizmet edebilmesi için tasarlanmıştır.

Bilindiği gibi ülkemizdeki dizi sektörünün namı yurt dışına kadar yayılmıştır. Böyle büyüklüğe erişmiş bir sektörün Jimmy Jib gibi teknolojik cihazları kullanması en doğru seçim olacaktır. Zoom’lu ve Zoom’suz çekimler yapılabilmesine olanak tanıyan bu kameralar ile HD kalitesinde görüntüler elde edilmesi mümkündür.

13 metre ile 19 metre boyutların arasında uzayabilen Jimmy Jib’lerin bu özelliği sayesinde dağ, bayırda ve ormanda dahi zorlu çekimler yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Çok fonksiyonlu işlevsel özelliklere sahip bu ürünleri tüm çekim aşamalarınızda kullanabilirsiniz.

Diğer bir adı Crane olan bu cihazların kaliteli ve sağlam olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu cihazları satın alacak iseniz alacağınız firmaların resmi belgelerinin olup olmadığına dikkat edin. Piyasa fiyatından oldukça ucuza satılan bir ürün ile karşılaşmışsanız durup iki kere satın alma konusunda düşünmenizde fayda vardır.

Pan ve tilt yapılmasına olanak tanıyan Jimmy Jib’ler bu sektörde uzman kişiler tarafından kullanılması daha verimli sonuçların elde edilmesi bakımından önemli olmaktadır.

Bu cihazları kullanan kişilere Jimmy Jib Operatörü denilmektedir. Ortasında bulunan ray ve lastik tekerlekler sayesinde istenilen açıya rahatlıkla döndürülebilmektedir. Manüel ya da uzaktan kumanda yardımı ile kullanılan bu cihazlar akla gelebilecek her türlü görüntüyü elde edilmesine olanak sağlıyor.

Jimmy Jib bir vince benzetilmektedir. Diğer modelleri Mini Jib ve Cine jib ise daha ufak boyutlardaki Jib modelleridir. Dar alanlarda kullanım için oldukça pratik olan bu sistemler ile her açıdan görüntüler elde etmeniz mümkündür.

Kullanım zorluğu olan bu sistemleri alanında uzmanlaşmış belli bir eğitimden geçmiş kişileri kullanması gerekmektedir. Profesyonellik izlenimi verebilecek görüntüler elde edilmesi için bu tür sistemler çok fazla gereklidir.

Göz zevkine hitap eden izleyiciyi kaliteli görüntüleri ile ekrana kilitlemeyi amaçlıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle Jimmy Jib modellerinden bir tanesini satın almalısınız…